1. Vienkartinė išmoka vaikui
Kiekvienam gimusiam vaikui Lietuvoje išmokama vienkartinė 11 bazinių socialinių išmokų dydžio (nuo 2023 m. sausio 1 d. 539 Eur) dydžio išmoka. Gimus vaikui, asmuo dėl vienkartinės išmokos skyrimo gali kreiptis per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.
Ši išmoka priklauso ir įvaikinus vaiką, neatsižvelgiant į tai, ar jau buvo išmokėta vaikui gimus, ar ne. Dėl jos galima kreiptis per 12 mėnesių nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos, o skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios.
Jeigu vaikui nustatoma globa šeimoje ar šeimynoje, išmoka priklauso iki vaikui sukanka pusantrų metų, tačiau tik tuo atveju, jeigu ji nebuvo išmokėta vaikui gimus ar nustačius globą pirmą kartą. Vaiko globėjas dėl vienkartinės išmokos turi teisę kreiptis per 6 mėnesius nuo globos nustatymo dienos.
2. Papildoma vienkartinė išmoka gimus vaikui
Druskininkų savivaldybėje gyvenančioms šeimoms skiriama papildoma vienkartinė išmoka gimus vaikui (nuo 2023 m. balandžio 20 d. 840 Eur dydžio išmoka). Gimus vaikui, asmuo dėl papildomos vienkartinės išmokos gimus vaikui skyrimo gali kreiptis per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.
Ši Išmoka skiriama:
- jeigu abu vaiko tėvai ne mažiau kaip 6 mėnesius iki vaiko gimimo ir gimęs,-ę vaikas,- ai yra deklaravę gyvenamąją vietą Druskininkų savivaldybėje arba jie yra įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Druskininkų savivaldybėje;
- jeigu vienintelis vaiko tėvas ne mažiau kaip 6 mėnesius iki vaiko gimimo ir gimęs, -ę vaikas,-ai yra deklaravęs gyvenamąją vietą Druskininkų savivaldybėje arba jis yra įtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Druskininkų savivaldybėje. Vieninteliu vaiko tėvu laikoma, kai vaikas turi tik vieną iš tėvų, kai kitas tėvas yra miręs, nenurodytas vaiko gimimo įrašą liudijančiame išraše, teismo pripažintas dingusiu be žinios, teismo pripažintas nežinia kur esančiu, teismo pripažintas neveiksniu, atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje; vienam iš tėvų laikinai arba neterminuotai apribota valdžia, tėvai išsituokę ir vaikas gyvena su vienu iš tėvų, kai vaiko gyvenamoji vieta teismo sprendimu yra nustatyta su vienu iš vaiko tėvų.
Papildomą vienkartinę išmoką gimus vaikui skiria ir moka Savivaldybės administracija.
3. Išmoka vaikui
Kiekvienam vaikui nuo gimimo dienos iki 18 metų arba iki nepilnametis vaikas pripažįstamas emancipuotu ar sudaro santuoką ir emancipuotam ar susituokusiam nepilnamečiam vaikui arba vyresniam kaip 18 metų asmeniui, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant asmenis, kurių mokymą pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai, iki šie asmenys baigs bendrojo ugdymo programą, taip pat akademinių atostogų, profesinio mokymo teikėjų suteiktų dėl ligos, nėštumo ar vaiko priežiūros, laikotarpį), bet ne ilgiau, iki jiems sukaks 23 metai, skiriama ir mokama 1,75 bazinės socialinės išmokos dydžio (nuo 2023 m. sausio 1 d. 85,75 Eur) išmoka per mėnesį.
4. Papildoma išmoka vaikui
Papildoma (nuo 2023 m. sausio 1 d. 50,47 Eur) dydžio išmoka prie vaiko pinigų mokama visiems vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, taip pat visiems vaikams, turintiems negalią.
Ji gali būti mokama iki vaikui sukanka 18 metų arba ilgiausiai iki 23 metų, bet tik tuo atveju, jei jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, įskaitant ir besimokančius profesinio mokymo įstaigose, kai į mokymąsi įtraukta bendrojo ugdymo programa.
Gausi šeima – šeima, auginanti ir (ar) globojanti 3 ir daugiau vaikų. Gausiai šeimai papildoma išmoka skiriama nevertinant šeimos gaunamų pajamų.
Nepasiturinti šeima – šeima, auginanti ir (ar) globojanti 1 ar 2 vaikus, kurioje vidutinės mėnesio pajamos vienam šeimos nariui neviršija 314 Eur, bet į pajamas neįskaičiuojami vaiko pinigai, dalis su darbo santykiais susijusių pajamų, nedarbo socialinio draudimo išmokos bei darbo paieškos išmokos priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus:
• 25 proc. – kai šeimoje du suaugę augina ir (ar) globoja 1–2 vaikus. • 35 proc. – kai vienas suaugęs augina ir (ar) globoja 1–2 vaikus.
Vaikas su negalia – vaikas, kuriam nustatytas neįgalumo lygis arba 55 proc. ir mažesnis darbingumo lygis, jei kalbama apie asmenis, jau sulaukusius pilnametystės, bet vis dar besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą.
Papildoma išmoka vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų mokama kiekvienam tos šeimos vaikui. Tačiau, pavyzdžiui, jeigu šeima nėra gausi ir nėra nepasiturinti, bet joje auga vienas vaikas su negalia, o kitas negalios neturi, tuomet papildoma išmoka skiriama tik tam vaikui, kuriam nustatyta negalia.
Papildomos išmokos mokėjimas gali būti nutrauktas, jeigu šeima nebeatitinka gausios ar nepasiturinčios šeimos apibrėžimo. Pavyzdžiui, jeigu padidėja šeimos pajamos ar vienas iš vaikų suauga ir nebėra įskaitomas į savo šeimos sudėtį. Jeigu pilnametis vaikas iki 24 metų mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje paprastai yra įskaitomas į savo šeimos sudėtį. Jis nebeturi teisės gauti išmokos, bet šeima laikoma gausia ir kitiems dviem nepilnamečiams vaikams arba vyresniems nei 18 metų vaikams, jei jie dar mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, išmoka vaikui skiriama kaip gausios šeimos vaikams, nevertinant šeimos gaunamų pajamų.
5. Išmoka gimus daugiau nei vienam vaikui
Kai vienu metu gimsta du ar daugiau vaikų, vienam iš vaikus auginančių tėvų (ar turimam vieninteliam iš tėvų) skiriama išmoka gimus vienu metu daugiau kaip vienam vaikui ir ši išmoka mokama nuo vaikų gimimo dienos, iki jiems sukaks 2 metai. Kai vienu metu gimsta du vaikai, skiriama 4 bazinių socialinių išmokų dydžio (nuo 2023 m. sausio 1 d. 196 Eur) išmoka per mėnesį. Kai vienu metu gimsta daugiau kaip du vaikai, išmokos dydis didinamas 4 bazinių socialinių išmokų dydžiu už kiekvieną paskesnį vaiką.
6. Išmoka privalomosios pradinės karo tarnybos kario vaikui
Jeigu vaiko tėtis, mama, įtėvis ar įmotė yra pašaukti arba savanoriškai atlieka privalomąją pradinę karo tarnybą, tokio kario ar karės vaikui kas mėnesį mokama 1,5 bazinio socialinių išmokų dydžio (nuo 2023 m. sausio 1 d. 73,50 Eur) išmoka. Tuo atveju, jei pradinę karo tarnybą atlieka abu tėvai ar įtėviai, išmoka nėra didinama.
7. Išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai
Auginančiam vaiką vienam iš vaiko tėvų (ar turimam vieninteliam iš tėvų) (įtėvių) ar vaiko globėjui, kai vaikas gimė, buvo įvaikintas ar vaikui nustatyta globa iki asmens mokymosi ar studijų pradžios, mokymosi ar studijų laikotarpiu ar per 12 mėnesių po mokymosi ar studijų baigimo dienos, jeigu jis mokosi (mokėsi) pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą (įskaitant asmenis, kurių mokymą pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai) ar studijuoja (studijavo) aukštojoje mokykloje pagal nuolatinės studijų formos programą arba doktorantūroje ar rezidentūroje (įskaitant ir profesinio mokymo teikėjų ar aukštojoje mokykloje suteiktų akademinių atostogų dėl ligos, nėštumo ar vaiko priežiūros laikotarpį) ir jeigu pagal Lietuvos Respublikos ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą jis neturi (neturėjo) teisės gauti vaiko priežiūros išmokos, skiriama 6 bazinių socialinių išmokų dydžio (nuo 2023 m. sausio 1 d. 294 Eur) išmoka per mėnesį.
8. Vienkartinė išmoka nėščiai moteriai
Moteriai, pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą neturinčiai teisės gauti motinystės išmoką, likus 70 kalendorinių dienų iki numatomos gimdymo datos skiriama 6,43 bazinės socialinės išmokos dydžio vienkartinė išmoka nėščiai moteriai (nuo 2023 m. sausio 1 d. 315,07 Eur).
9. Globos (rūpybos) išmoka
Vaikui, kuriam globa (rūpyba) nustatyta šeimoje, šeimynoje, globos centre ar vaikų globos institucijoje, jo globos (rūpybos) laikotarpiu skiriama ir mokama globos (rūpybos) išmoka:
1) vaikui iki 6 metų – 5,2 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį (nuo 2023 m. sausio 1 d. - 254,80 Eur).
2) vaikui nuo 6 iki 12 metų – 6 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka per mėnesį (nuo 2023 m. sausio 1 d. 294 Eur).
3) vaikui nuo 12 iki 18 metų arba iki nepilnametis pripažįstamas emancipuotu ar sudaro santuoką – 6,5 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį (nuo 2023 m. sausio 1 d. 318,50 Eur).
4) vaikui, kuriam nustatytas neįgalumo lygis, neatsižvelgiant į jo amžių, – 6,5 bazinės socialinės išmokos dydžio išmoka per mėnesį (nuo 2023 m. sausio 1 d. 318,50 Eur).
10. Globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas
Vaiko globėjui (rūpintojui) už vaiką, kuriam globa (rūpyba) nustatyta šeimoje, yra skiriamas ir mokamas 4 bazinių socialinių išmokų dydžio globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas per mėnesį (nuo 2023 m. sausio 1 d. - 196 Eur). Globos centrui, įgyvendinančiam vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, už vaiką yra skiriamas ir mokamas 4 bazinių socialinių išmokų dydžio globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas per mėnesį (nuo 2023 m. sausio 1 d. 196 Eur).
11. Vaiko laikinosios priežiūros išmoka
Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nustatyta tvarka nustačius apsaugos vaikui poreikį, jo laikinosios priežiūros pas fizinius asmenis ar laikino apgyvendinimo pas fizinius asmenis metu vaiką laikinai prižiūrinčiam asmeniui už kiekvieną laikinai prižiūrimą ar laikinai apgyvendintą vaiką skiriama 6 bazinių socialinių išmokų dydžio (nuo 2023 m. sausio 1 d. 294 Eur) vaiko laikinosios priežiūros išmoka per mėnesį, jos dydį apskaičiuojant vaiko laikinosios priežiūros atveju – nuo ketvirtos vaiko laikinosios priežiūros dienos, vaiką laikinai apgyvendinus pas fizinius asmenis – nuo pirmos vaiko laikino apgyvendinimo dienos, proporcingai vaiko laikinosios priežiūros ar laikino apgyvendinimo kalendorinių dienų skaičiui.
12. Vienkartinė išmoka įsikurti
Asmenims, kuriems buvo nustatyta vaiko globa (rūpyba), pasibaigus vaiko globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo, skiriama 75 bazinių socialinių išmokų dydžio vienkartinė išmoka įsikurti (nuo 2023 m. sausio 1 d. 3675 Eur). Vienkartinė išmoka įsikurti gali būti panaudota:
1) būstui (gyvenamosioms patalpoms) pirkti;
2) sumokėti daliai paskolos būstui statyti arba pirkti;
3) būsto nuomai;
4) mokesčiams už nuomojamo ar nuosavybės teise turimo būsto komunalines paslaugas apmokėti;
5) būstui remontuoti arba rekonstruoti;
6) baldams, buitinei, vaizdo ir garso technikai, namų apyvokos reikmenims, vienam asmeniniam kompiuteriui, vienam mobiliojo ryšio telefonui įsigyti;
7) studijų ir neformaliojo švietimo kainai padengti, mokymosi ir darbo priemonėms įsigyti;
8) žemės sklypui įsigyti;
9) mokamų sveikatos priežiūros prekių ir paslaugų išlaidoms apmokėti;
10) automobiliui, mopedui, motociklui, jeigu asmuo turi galiojantį vairuotojo pažymėjimą, kuriuo patvirtinama asmens teisė vairuoti atitinkamos kategorijos motorinę transporto priemonę, dviračiui, motoriniam dviračiui (taip pat elektriniam paspirtukui) ar paspirtukui be variklio įsigyti.
Vienkartinė išmoka įsikurti grynaisiais pinigais neišmokama, išskyrus atvejus, kai lieka nepanaudota mažesnė negu 2 bazinių socialinių išmokų dydžio išmokos dalis, kuri gali būti išmokama grynaisiais pinigais pačiam išmokos gavėjui.
Kur kreiptis dėl išmokų skyrimo?
Gyventojai dėl išmokų vaikams skyrimo gali kreiptis į Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių tel. (8 686) 07735, (8 313) 52543, Leipalingio seniūniją tel. (8 313) 43369 ir Viečiūnų seniūniją tel. (8 313) 47918, taip pat elektroniniu būdu www.spis.lt., el.p. asta.dyburiene@druskininkai.lt
Išmokų vaikams mokėjimą reglamentuoja:
1. Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymas.
2. Išmokų vaikams mokėjimo nuostatai.
Daugiau informacijos galite rasti LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos svetainėje.
|