Dažniausiai užduodami klausimai dėl koronaviruso
1. Ką daryti grįžus iš užsienio?
Visi keliautojai, per pastarąsias dvi savaites buvę bet kurioje užsienio valstybėje, turi registruotis, užpildydami Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą, 14 dienų privalo izoliuotis ir sekti savo sveikatos būklę. Per šias 14-lika dienų būtina vengti socialinių kontaktų. Už taisyklių nesilaikymą gresia atsakomybė.
Tuo laikotarpiu darbdavių prašoma suteikti galimybes žmonėms dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet žmogus turi kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl nedarbingumo išdavimo. Svarbu, kad prieš kreipdamasis į šeimos gydytoją žmogus privalo užpildyti formą (anketą), patalpintą Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje, adresu http://nvsc.lrv.lt/covid-19.
Be to, laikinai, kol baigsis COVID-19 plitimo grėsmė, izoliavimosi laikotarpiui nedarbingumo pažymėjimas išduodamas nuotoliniu būdu. Tai reiškia, kad žmogui niekur vykti iš namų nereikia, taip nekeliant viruso platinimo grėsmės aplinkiniams, tiesiog užteka paskambinti šeimos gydytojui.
Tuo atveju, jei sveikatos stebėjimo metu išsivysto ligos simptomai (karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), nedelsiant skambinti telefonu 1808 (visą parą visoje Lietuvoje, nemokamai), pranešti apie susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų nurodymus.
Jei per dvi savaites ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
2. Kaip vykdyti saviizoliaciją?
Jei asmuo grįžo iš paveiktos teritorijos, jis turėtų:
1. užsiregistruoti, užpildydamas Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą.
2. saviizoliuotis:
- nepalikti izoliavimosi vietos 14 d. nuo paskutinės rizikos užsikrėsti dienos (paskutinės buvimo teritorijose, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, dienos);
- nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, universitete, parduotuvėse, masinio susibūrimo vietose ir kt.;
- dirbti nuotoliniu būdu arba kreiptis į šeimos gydytoją dėl nedarbingumo nuotoliniu būdu;
- visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose;
- kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius (apie bent vieną iš naujai atsiradusių simptomų: karščiavimą, kosulį, apsunkintą kvėpavimą (dusulį));
- jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpina šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei nėra tokios galimybės, rekomenduojama maistą ar priemones užsakyti į namus;
- jei reikia pratęsti jums paskirtus vaistus, kreipkitės į šeimos gydytoją nuotoliniu būdu;
- jei buvote suplanavę vizitus pas gydytojus specialistus, odontologus, perkelkite vizito datą ne anksčiau kaip po 14 dienų.
3. Ar virusas gali plisti per pinigus?
- Gyventojams rekomenduojama vengti atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, o rinktis elektronines atsiskaitymo priemones (banko korteles, elektroninę bankininkystę). Jeigu visgi atsiskaitoma banknotais ir monetomis, būtina kuo dažniau plautis rankas, neliesti veido neplautomis rankomis. Tokiu atveju, kai atsiskaitant tenka rankiniu būdu suvesti PIN kodus, taip pat būtina iškart atsakingai pasirūpinti rankų higiena.
4. Ar saugios siuntos iš paveiktų teritorijų?
Siuntų gabenimas iš paveiktų teritorijų nėra draudžiamas, šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per ilgą nuotolį siunčiamas siuntas. Visgi, rekomenduojame išpakavus siuntinį kruopščiai nusiplauti rankas, o išorinę pakuotę išmesti.
5. Ką daryti, jei bendradarbis grįžo iš užsienio, bet vis tiek eina į darbą? Kam pranešti?
- Šiuo metu asmenims, grįžusiems iš bet kurios užsienio valstybės, izoliavimasis namuose yra privalomas. Siekiant suvaldyti naujojo koronaviruso (Covid-19) grėsmes, sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintos izoliacijos taisyklės, kuriose nustatoma pacientų, sergančių koronaviruso infekcija, žmonių, įtariamų, kad serga, ir galimai sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliavimo namuose ar kitoje gyvenamojoje vietoje tvarka. Taisykles rasite čia.
6. Kur žmogui pačiam atlikti testą dėl koronaviruso?
- Kovo 16 d. atnaujinta, kad žmonės, grįžę iš bet kurios užsienio valstybės, o ne tik iš konkrečių, kaip iki šiol, laikomi galimai užsikrėtusiais, jei jiems pasireiškia bent vienas ūmiai kvėpavimo takų infekcijai būdingas simptomas. Tai yra, jei staiga prasidėjo karščiavimas, kosulys ar apsunkintas kvėpavimas.
- Kovo 10 d. atnaujinta, kokioms sąlygoms esant žmogus tiriamas dėl koronaviruso infekcijos. Anksčiau galiojusios sąlygos, kad žmogus keliavo paveiktose teritorijose (http://sam.lrv.lt/koronavirusas) ar turėjo sąlytį su tikėtu ar patvirtintu COVID-19 atveju, papildomos sąlyga, jog galimai sergančiu žmogus laikomas ir tada, kai jam pasireiškia sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (staiga prasideda karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) ir jam reikalinga hospitalizacija, tačiau nenustatoma šių simptomų priežastis. Paprastai tariant, atmetamos visos kitos galimos diagnozės, visi kiti galimi susirgimai.
- Profilaktiškai tokie tyrimai neatliekami, nes tam nėra pagrindo.
7. Ar galima užsikrėsti kontaktuojant su gyvūnais?
- Dabartiniai tyrimai sieja COVID-19 su tam tikrais šikšnosparnių tipais, tačiau neatmetama galimybė, kad infekcijos šaltinis galėjo būti ir kiti gyvūnai. Nėra įrodymų, kad tokie naminiai gyvūnai kaip šunys ar katės gali tapti naujojo koronaviruso šaltiniu, tačiau kontaktuojant su gyvūnais rekomenduojama laikytis bendrų higienos principų.
8. Dezinfekciniai skysčiai. Kokius rekomenduojama naudoti?
- Asmeninei higienai tinka dezinfekciniai skysčiai, servetėlės, geliai, kuriuose alkoholio koncentracija yra ne mažesnė kaip 60 proc.
9.Kokias apsaugos priemones naudoti aptarnaujančiam personalui parduotuvėse, kavinėse ir pan.?
- Rekomenduojama laikytis standartinių infekcinių ligų plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (į alkūnės linkį ar naudotis vienkartine servetėle, kurią panaudojus vieną kartą reikia išmesti), esant galimybei vengti artimo sąlyčio (išlaikyti bent dviejų metrų atstumą) su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys. Taip pat rekomenduojama neliesti burnos, akių, nosies rankomis, ypač neplautomis.
- Nesant galimybės rankų nusiplauti, rekomenduojama dezinfekuoti rankas rankų dezinfekciniu skysčiu, reguliariai dezinfekuoti paviršius, kuriuos dažniausiai liečia klientai – prekystalius, durų rankenas, kortelių skaitytuvus ir kt.
10. Ar reikia dėvėti medicininę kaukę / respiratorių?
Sveikiems žmonėms nuolat dėvėti medicininės kaukės nereikia. Nėra įrodymų, kad tai būtų efektyvu, išvengiant infekcinių ligų, taip pat COVID-19. Medicinines kaukes rekomenduojama dėvėti asmenims, kuriems jau yra pasireiškę kvėpavimo takų infekcijos simptomai, tokie kaip kosulys, sloga, čiaudulys, kad apsaugotų aplinkinius.
Respiratoriai yra rekomenduojami tais atvejais, kai yra teikiamos paslaugos ligoniams, galimai sergantiems COVID-19 sukelta infekcija. Geriausia apsauga nuo užkrečiamųjų ligų yra kosėjimo ir čiaudėjimo higiena (į alkūnės linkį arba naudotis vienkartine servetėle, kurią panaudojus vieną kartą reikia išmesti), dažnas rankų plovimas su muilu. Jei nėra galimybės plauti rankų, rekomenduojama naudoti dezinfekuojantį rankų skystį. Reikėtų vengti liesti rankomis veidą, ypač neplautomis.
11.Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus COVID-19?
Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
12.Kas labiausiai rizikuoja užsikrėsti?
- sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiesiems COVID-19;
- šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis.
Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.
13.Kokios šalys yra laikomos paveiktomis teritorijomis?
Visos šalys ir teritorijos priskiriamos šalims, kuriose vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimas visuomenėje. tai yra, visos šalys yra rizikingos.
Bendra situacija pateikiama Pasaulio sveikatos organizacijos puslapyje https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/.
Atsakymai parengti pagal Sveikatos apsaugos ministerijos informaciją |